Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

BAMBERG

Historické bavorské město proslavené skvělým pivem a kouzelnými Vánocemi ..

Bamberk, který bývá taky nazýván Francký Řím, se rozkládá na sedmi pahorcích a v údolí mezi rameny řeky Regnitz. Půvabným domkům na březích řeky, kdysi obývaným rybáři, se říká „Malé Benátky“ (Klein Venedig). V jeho historické měšťanské části (Bürgerstadt) jsou domy natěsnány na sebe a město je protkáno sítí křivolakých uliček. Bamberg má i světovou raritu v podobě původně gotické stavby radnice, stojící na mostě uprostřed řeky. Radnice byla v polovině 18. století přestavěna v barokním stylu. Nedaleko Staré radnice stojí prstencová stavba zámku Geyerswörth s věží.

Dominantou biskupské části města (Bischofsstadt) je Dóm postavený v románsko-gotickém slohu (jedná se o třetí chrám z let 12111237, předchozí dva shořely) se čtyřmi štíhlými věžemi a interiérem s překrásnou gotickou výzdobou. Světoznámá je jezdecká socha v životní velikosti z první poloviny 13. století (tzv. Bamberger Reiter), která představuje neznámého muže, ideál středověkého rytíře. (Soudí se, že by mohlo jít o uherského krále sv. Štěpána I., švagra císaře Jindřicha II. Domněnky, že by mohlo jít o samotného Jindřicha II. nebo tehdy vládnoucího císaře Fridricha II. Štaufského vyvrací ta skutečnost, že jezdec sedí na ryzáku /zbytky inkrustace/ a císař jezdil vždy na bělouši. Navíc i koruna není císařská, ale královská. Zároveň to musela být osoba svatořečená, protože v kostele smí být zobrazen pouze nějaký svatý, pokud se nejedná o náhrobek zemřelého, což je tento případ.) Interiér katedrály je pozoruhodný také tím, že má dva chóry s oltáři. Západní je zasvěcený sv. Petrovi a jsou v něm uloženy ostatky papeže Klementa II. Jedná se o jediný papežský hrob severně od Alp. Dále je zde východní chór s oltářem sv. Jiří a před chórem hrobka s ostatky jediného svatořečeného panovnického páru, císaře Jindřicha II. a jeho manželky Kunhuty. Ve východní kryptě se nachází sarkofág s rakví dalšího německého krále, Konráda III., který v Bamberku zemřel.

Na náměstí před dómem naproti Starému knížecímu dvoru (Alte Hofhaltung) ze 16. století nechal kníže-biskup Lothar Franz von Schönborn na přelomu 17. a 18. století postavit skvostnou barokní Novou rezidenci (Neue Residenz). V reprezentativních prostorách Nové rezidence má dnes sídlo bamberská pobočka státní galerie, a tak zde návštěvníci mohou obdivovat díla starých mistrů i zámecké sály vyzdobené překrásnými štuky.

V roce 1647 byla v Bamberku založena akademie, která byla roku 1803 zrušena a později znovu obnovena – dnes Otto-Friedrichova univerzita v Bamberku.

58560-83208-98979-12663-86638.jpg25155388-der-nebel-gibt-in-bamberg-den-blick-auf-dom-kloster-michaelsberg-und-das-alte-rathaus-ueber-der-regnitz-frei-bea.jpglittle-venice-area-in.jpg

Bamberské Vánoce

Nejznámější bamberský vánoční trh se již od poloviny 19. století koná na největším náměstí města Maxplatz. Pod sochou krále Maxe I. Bavorského se tu i v zimních měsících prodává ovoce a zelenina. A samozřejmě spoustu vánočních artiklů. Kromě těch klasických, jako jsou svíčky a nejrůznější ozdobičky, tu jsou k mání místní regionální produkty, jako je třeba ovocný chlebíček Früchtebrot nebo perníky. Perníky tu mají skutečně výborné a není divu – město Bamberk se nachází jen asi 50 kilometrů od „města perníku“ Norimberka. Všude se line omamná vůně svařeného vína a ovocného punče a snad nejhezčí atmosféra tu panuje po setmění, kdy se místní stánky slavnostně rozzáří. 

Městská radnice dělá vše pro to, aby se návštěvníkům v Bamberku líbilo a aby místní trhy mohly být právem považovány za jedny z nejhezčích v Německu. Obchodníci jsou každoročně pečlivě vybíráni a vánoční trhy nabízejí mnohé atrakce a doprovodné programy. Přijíždí na ně třeba Mikuláš, který rozdává drobné dárečky pro ty nejmenší. Děti se také mohou svézt na nostalgickém kolotoči, umístěném u vchodu do radnice. A nechybí tu ani vánoční tombola. Velké jesličky – symbol místních Vánoc – stojí v Bamberku každoročně již od roku 1983. Další asi čtyři desítky betlémů jsou k vidění v městských ulicích a uličkách. Obdivovat tu můžete betlémy velké i malé, klasické i moderní, místní francké nebo naopak betlémy dovezené snad z celého světa. A pokud jich máte stále málo, vydejte se na výstavu jesliček do muzea přiléhajícího k bamberskému dómu. Dóm i s muzeem se nachází na pahorku Domberg, kde navíc najdete jak starou, tak novou biskupskou rezidenci. 

2016-11-28_bamberger-werihnachtssaison2016-06.jpg112076.jpegscreen-shot-2015-02-13-at-03.35.39.png

 

Praktické info:

Praha - Bamberg : autem 300 - 350 km (podle trasy) 

Vlak : Z Prahy, Vídně s přestupem v Mnichově nebo Norimberku

 

Portrét

Poslední fotografie

Archiv

Kalendář
prosinec / 2024

Statistiky

Online: 5
Celkem: 57480
Měsíc: 3011
Den: 228