Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

RUDICKÉ PROPADÁNÍ

Podzemní komplex Jedovnického potoka můžete navštívit i vy ....

Střední část Moravského krasu  je odvodňována Jedovnickým a Křtinským potokem. Nejvýznamnějším jeskynním systémem této oblasti je systém Rudické propadání - Býčí skála. Skála se vstupem do jeskyně Býčí skála se nachází v Josefovském údolí mezi městem Adamov a obcí Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice o celkové délce přes 13 kilometrů.

Rudické propadání je nejmohutnější propadání v Moravském krasu. Národní přírodní památku tvoří uzávěrová část slepého údolí Jedovnického potoka s navazujícím jeskynním systémem. Chráněné území o rozloze 4,4 ha bylo vyhlášeno v roce 1990.  Rudické propadání se nachází nedaleko od obce Jedovnice. S průzkumem podzemních prostor za propadáním se zde započalo již v 19. století, kdy hrabě Hugo Salm sestoupil až do hloubky 40 m .  V místě Rudického propadání se Jedovnický potok nadlouho ztrácí z povrchu do podzemí. Voda padá přes několik stupňů až do hloubky 86 m. V Hugonově dómu se spád toku zmírňuje a voda protéká horizontálními chodbami pod Rudickou plošinou v hloubce asi 200 m pod povrchem. Potok postupně protéká rozlehlými chodbami, velkými dómy s krápníkovou výzdobou a na několika místech se noří pod skalní stěny do sifonů.

2367e1c1-e701-4a86-a152-8687e8fe161f.jpgpage_14.jpg

 

 

 

 

 propadani_jedovnickeho_potoka-_narodni_prirodni_rezervace_rudicke_propadani-_okres_blansko.jpg

Na horizontální chodby se vážou i vertikální komíny, které patří rovněž k nejvyšším v Moravském krasu . Nejhlubší z nich - Rudická propast - je dnes se svými 153 metry nejhlubší "nezatopenou"  propastí v České republice . Do podzemního Jedovnického potoka ústí i několik podzemních přítoků. Jedním z nich je i pramen Tipeček, který využívá obec Rudice jako zdroj pitné vody. Jedovnický potok vyúsťuje na povrch u jeskyně Býčí skála v Josefovském údolí nad Adamovem. Rudické  propadání  tak patří k největším ponorům v České republice. Bylo prozkoumáno v roce 1985, kdy potápěči proplavali sifony od Býčí skály do koncových partií. Došlo tak k propojení dvou samostatných jeskyní. Tento systém chodeb dlouhý 12 km je druhým nejdelším v České republice (po systému Amatérské jeskyně) .

Podzemní prostory jsou zde opravdu velké a dlouho se udávala délka podzemních prostor pouze 3 km. V jeskyních jsou velké dómy, průtočné chodby, nádherná krápníková výzdoba, ale nakonec se strop snižuje natolik, že dál nešlo proniknout. Co se však nepodařilo po proudu, podařilo se jeskyňářům v opačném směru, od jeskyně Býčí skála proti proudu vody. Dnes je celková délka podzemních chodeb 13 km. I dále zde jsou však místa, která ještě čekají na svého objevitele. Můžeme si být jisti, že zdejší jeskynní systém bude ve skutečnosti mnohem větší.

19624.jpg

rudicke-propadani-mala-velka-jeskynarska-maturita-dokonceni--2216301.jpgzebrik.jpg

Prohlídka jeskynního systému překrásných prostor Rudického propadání, které nejsou běžně přístupné veřejnosti trvá asi 5 hodin. Je to několikahodinová chůze, lezení, plazení i šplhání několika kilometry chodeb. Většina se úspěšně dostane přes chodbu vzdechů až do míst, kde Jedovnický potok protéká cca 180 m pod povrchem tzv. Rudickým dómem. Pak následuje návrat stejnou cestou a výstup na povrch po několika nekonečných žebřících.

devicky-casny-podzim-10887.jpg

Prohlídky podzemních prostor:

https://speleorudice.cz/kurzy-speleologie-co-vas-ceka/

mapa-rudice--1-.jpg

 

Portrét

Poslední fotografie

Archiv

Kalendář
prosinec / 2024

Statistiky

Online: 2
Celkem: 55772
Měsíc: 2493
Den: 107