LANZAROTE - OSTROV VĚČNÉHO OHNĚ
Ostrov věčného ohně a jara..
1.září 1730 otřásl ostrovem Lanzarote obrovský výbuch a vše kolem zalily proudy lávy, které pohřbily a spálily 11 vesnic tohoto kvetoucího ráje a úplně změnily tvář ostrova. Přicházely další a další sopečné erupce, poslední z nich skončila v roce 1824.
Dodnes však, takřka po 200 letech od výbuchu, je na mnoha místech ostrova teplota pár centimetrů pod povrchem sto a více stupňů Celsia.
Ostrov tak není jen místem atraktivního koupání na mnoha lanzarotských plážích, ale také místo úžasných scenérií vulkanického parku Timanfaya i divoké přírody, lákající k zajímavým výletům.
Pustá sopečná krajina jen s minimální vegetací, to je Timanfaya. Název získal park po někdejší vesnici, která se tu na místě dnešních kuželů sopek a ztuhlé lávy kdysi nacházela.
Srdcem národního parku jsou Montaňas del Fuego neboli „Ohňové hory“. Sem se návštěvníci dostanou pouze přistaveným autobusem, neboť vstup pro pěší a vjezd pro auta je do této části parku uzavřen. Bizarní sopečná krajina, hrající nejrozličnějšími odstíny především červené barvy, zde spíše připomíná planetu Mars. Správci parku tu návštěvníkům rádi předvádějí, jak je zdejší sopečná půda stále horká - uschlé větvičky vložené do vyhloubené jámy brzy vzplanou a voda nalitá do trubky ve vrtu v zemi se záhy přemění v páru a vytryskne v malý gejzír. Teplota 6 metrů pod zemí tady dosahuje až 400 stupňů. Přilehlá kruhová restaurace s názvem El Diablo neboli „Dábel“ je dílem geniálního lanzarotského umělce a architekta Césara Manriqua. Panoramatickými okny se zde hosté mohou kochat pohledy na okolní sopečné scenérie.
Za vidění zcela jistě stojí také nedaleké útesy Los Hervideros neboli „Vřící vody“, které se nacházejí na západní straně parku , na mořském pobřeží. Moře tu vytrvale a plnou silou naráží na lávové skály, ve kterých vytvořilo trhliny, tunely a jeskyně. Severně od útesů, na samém okraji národního parku, leží jakoby zapomenutá rybářská vesnička El Golfo. Hlavní atrakcí je však nedaleká smaragdově zelená kráterová laguna, která patří k nejvíce fotografovaným místům na ostrově. Zelená barva vody je způsobena mikroorganismy a řasami, které zde žijí.
Na pobřeží najdete i řadu dalších pláží s černým lávovým pískem, moře je tu však bouřlivé s nebezpečnými proudy a koupání či surfování je zde opravdové dobrodružství. V písku se zde však nacházejí malé kousky zeleného sopečného "skla", sopečné polodrahokamy Olivíny.
Přestože oblast Timanfay nevypadá, že by dovolila cokoliv pěstovat, není to až tak úplně pravda.
Výrazným krajinným prvkem jsou vinice, rozlévající se na úpatí i po svazích sopek v oblasti La Geria. Vinná réva je zde vysázena v nálevkovitých jámách, kde roste v lávovém štěrku, který udržuje vláhu a vytváří zvláštní mikroklima. Charakteristické půlkruhové kamenné zídky chrání vinnou révu před vysušujícími větry z Afriky i před nadměrným slunečním zářením.
Pěstování vína má na Lanzarote velmi dlouhou tradici. O lahodnosti zdejšího vína se ostatně pochvalně zmiňoval už sám William Shakespeare. Ve vinných sklípcích zvaných „bodega“ lze ochutnat a zakoupit legendární malvaz i jiná vynikající vína. Bodega zároveň slouží jako minimuzeum, kde jsou k vidění staré nástroje a pomůcky používané při výrobě vína.
Vína jsou opravdu velmi lahodná s výraznou dochutí. Je na nich znát že jsou zrozeny ze síly ohně a země. Ta opravdu kvalitní začínají na ceně 10 Euro, ale opravdu stojí za to si tenhle dárek dopřát.
Poslední turistické centrum, které vytvořil slavný španělský architekt Manrique na zakázku ostrovní vlády, je Jardín de Cactus. I tato zahrada je spojena se sopkami, protože leží v kráteru bývalé sopky. Zahrada v podobě velkého amfiteátru, kde je více než 1 400 druhů kaktusů a sukulentů nejen z Kanárských ostrovů, ale i z Ameriky nebo z Afriky, se nachází u osady Guatiza na severu ostrova.
Na vyvýšenině v kaktusové zahradě stojí větrný mlýn, kde se ještě dnes mele koření gofio, což je typická kanárská přísada do jídel. Kromě ryb tu k oblíbeným jídlům patří také tak trochu překvapivě králík, jemuž obyvatelé Lanzarote vděčí za přezdívku "conejeros".
Po cestě z Timanfayi do "zahrady kaktusů" můžete projet údolí, které místní nazývají Údolí tisíce palem. Snad vám toto krásné údolí dá alespoň částečnou představu, jaký byl kdysi ostrov Lanzarote ještě před sopečnou katastrofou.
Může se hodit
Na výlet po ostrově, do parku Timanfaya se můžete vypravit půjčeným autem, nebo výletním autobusem. Organizovaný výlet má své výhody (např. přednost při vstupu do parku, informace od průvodce), ale i zde je třeba být obezřetný. Nekupujte výlet od pouličních "nabízečů " a potkáte jich opravdu hodně. Takřka vždy po bleskové prohlídce parku skončíte na hodiny v nějaké hale a vyslechnete dlouhou přednášku a přehlídku se zbožím, které naprosto nutně potřebujete a bez něhož se již neobejdete.
Vstup do parku je 12 Euro za osobu, v ceně je okružní jízda parkem ( mezi sopkami) vyhlídkovým autobusem. Což je naprosto úžasný zážitek, jen se z něj poněkud zatočí hlava.
Na uvedeném webu lze koupit vstupenky on-line (až 6 měs dopředu), v nabídce jsou i výhodnější kombinace 2-6 vstupenek .. (např. Timanfaya, Jameos del Agua a Jardin de Cactus - 23,50 Eur)
https://www.cactlanzarote.com/es/tipo_entrada/entradas/
Vstup do Jardin de Cactus stojí 6,50 Euro dospělí, děti polovinu
Otevírací doba je 9:00 - 17:45 v letních měsících, jinak od 10:00
Poslední fotografie
Statistiky
Online: | 1 |
---|---|
Celkem: | 50888 |
Měsíc: | 2276 |
Den: | 155 |