Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

AVIGNON

Papežské sídlo s vůní levandule...

Francouzská Provence ukrývá spoustu krásných míst – je to kraj nekonečných vinic, levandulových polí, vápencových pohoří, malebných vesniček a nádherných starobylých měst. Jedním z nich je i město Avignon ležící na břehu řeky Rhôny, které je obehnáno středověkými hradbami. 

99.jpg612664395a40232133447d33247d3831363735393032.jpg
 
 
 
 
 
 
 

Jihofrancouzský Avignon je se svými téměř 100 tisíci obyvateli největším městem v oblasti Vaucluse. K osídlení oblasti došlo již dávno ve starověku, o čemž svědčí mnohé archeologické nálezy. Samotné město pak bylo založeno Římany a stalo se centrem provincie Gallia Narbonensis. Po pádu Římské říše byl Avignon dobyt různými vládci a nakonec byl připojen k vévodství burgundskému. Mezi lety 1309 – 1376 bylo město sídlem papežů, kteří byli francouzským králem Filipem IV. donuceni opustit Řím a dostali se tak do přímého vlivu francouzských vládců. Své útočiště v něm našli i tzv. vzdoropapežové, tedy papežové, kteří vykonávali úřad římského biskupa "nelegálně", protože jejich volba neodpovídala řádným kanonickým pravidlům, případně byla dodatečně prohlášena za nelegální. Celkem v Avignonu sídlilo sedm papežů a pět vzdoropapežů. 

avignon1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

four-days-avignon-france-history-image-11.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Avignon se tak ve 14. století stal Vatikánem severu – nejprve zde sídlil papež Klement V., Jan XXII. i Benedikt XII. Na papežském dvoře se konaly slavnosti, vzkvétalo umění i kultura a vše bylo v souladu s vysokým úřadem. Do města se sjížděli diplomaté, poutníci, církevní hodnostáři i dvořané. Své mládí zde strávil i slavný básník Francesco Petrarca (1304 – 1374). Papežovi Benediktu XII. však nejvíce posloužil slavný sienský malíř Simone Martini (1284 – 1344), který společně se svým asistentem Matteem Giovanettim vyzdobil místní palác i katedrálu elegantními freskami v novém neokoukaném stylu, kterému se později začalo říkat mezinárodní gotika. V roce 1376 se papež Řehoř XI. rozhodl vrátit do Říma a tak si Avignon zvolil papeže vlastního – tak vzniklo  papežské schizma (situace, kdy úřad papeže zastává více papežů), které až do roku 1417 naprosto rozdělilo celý křesťanský svět.

Roku 1721 bylo město zasaženo morovou epidemií, která měla za následek smrt osmnácti tisíc lidí, což byla tehdy přibližně čtvrtina populace. Až do 14. září roku 1791 patřil Avignon církvi, poté byl anektován nově vzniklou Francouzskou republikou. V současnosti je Avignon příjemným a elegantním městem, které je protkáno spletí středověkých uliček. Je také významným univerzitním městem a vyhledávaným turistickým cílem lákajícím nejen na své památky, ale také na malebné kavárny, obchůdky i dění v ulicích. Nejnavštěvovanější je během červencového divadelního festivalu, kdy se do něj sjedou umělci nejrůznějšího zaměření – herci, mimové, kejklíři a mnoho dalších. Historické centrum Avignonu bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

 

Za symbol Avignonu je považován slavný Avignonský most Pont Saitn-Bénezet klenoucí se čtyřmi dochovanými oblouky do poloviny řeky Rhôny. Nikdo neví, kdo most postavil, ale traduje se, že jeho zakladatelem byl mladý pastýř, který se jmenoval Bénezet. Už to, že most stojí dodnes je považováno za zázrak, protože byl postaven již v létech 1177 – 1185. V roce 1226 byl při obléhání města zničen, ale posléze byl vystavěn znovu, několikrát jej také poškodily povodně, ale vždy byl znovu opraven. Roku 1660 však polovinu mostu nadobro odnesla řeka a proto se do dnešních dní podařilo zachovat jen čtyři mostní oblouky z celkových dvaadvaceti. Součástí mostu je také kaple sv. Mikuláše, ve které kdysi bylo uloženo Benézetovo tělo.

Podle pověsti byl jednoho dne byl pastýř Benezet osloven ve snu Bohem, který ho pověřil náročným úkolem: postavit most přes řeku Rhônu. Benezetovi však bylo jasné, že je to úkol nad jeho síly, a tak potřeboval přesvědčit obyvatele města, že právě on byl povolán a že právě jeho mají následovat.  Pozdvihl proto velký těžký kámen, který by neuzvedlo ani třicet mužů, a hodil jej do řeky. V té chvíli všichni pochopili, že jedná s boží pomocí, a most mu pomohli postavit.

 

Spojení:

automobil Praha - Avignon 1300 km

Dálnice ve Francii jsou placené  https://www.autoroutes.fr/index.htm?lang=en 

 

Avignon leží v síti linek TGV ( nádraží Avignon TGV) , má přímé spojení s Paříží, letištěm Paris CDG a dalšími francouzkými městy, ale také s Bruselem

 

Portrét

Poslední fotografie

Archiv

Kalendář
prosinec / 2024

Statistiky

Online: 2
Celkem: 58722
Měsíc: 2949
Den: 70